آداب انگشتر عقیق مردانه

انگشتری در احادیث اسلامیعقیق معدن مهم آن در صنعای یمن است و ولی در بصره و مغرب و هندوستان نیز موجود است ولی مدل یمنی آن از تمامی بهتر و مسئله تاکید می باشد . این عقیق در رنگهای متعدد یافت می گردد . در احادیث مختلف خواصی برای عقیق ذکر شده منجمله نرسیدن اندوه و عذاب به حمل کننده آن، دوری از آتش عذاب،حرز و نگهبان در مهاجرت ها، نگهداشتن از مردن بد و باعث میمنت و مبارکی بودن تا حدی که روایت هست دستی که در آن عقیق باشد در حالتی‌که به دعا بردارند رد نشود . اصیل بودن عقیق و به کار گیری آن در جاهایی که مسلما انرژی منفی در آنجا جان دار می باشد مانند محل های سکونت و کار جمعی که اشخاص متفاوت با نیروهای مثبت و منفی در آنجا وجود دارند مثل آپارتمانها،کارخانه ها و . . . توصیه می گردد .نگین

عقیق الف) ایمنی دهنده در سفرها بوده و آدمی را از بدی ها حفظ می نماید .

ب) با خیر و خیر روبه رو می کند .

ج) ناراحتی و غصه را رفع می نماید .

ه) فقر را از در بین می موفقیت و منجر گشایش رزق می شود .

و) امور را به نیکی و خیر تمام می نماید .

ز) موجب اجابت دعا و برآورده شدن هر حاجتی می شود .

ح) موجب برکت و سبب ایمنی از بلا می شود .

ط) ایمنی از پادشاه ظالم .

ی) همراه داشتن آن به هنگام نماز هم اندازه هزار رکعت میباشد .

حضرت محمد (صلی الله درمقابل و آله) فرمودند: (یا علی) همانا عقیق اولین کوهی می باشد که به ربوبیت خدای متعال و نبوت اینجانب و وصی بودن تو و امامت فرزندانت و اختصاص داشتن فردوس به رهروان تو و اختصاص آتش به معاندان تو شهیدشدن داده میباشد .

فیروزه

فیروزه نوعی سنگ میباشد که در عربی به نام ظفر مشهور می‌باشد . معدن آن در خراسان می باشد در بازار فعلی فیروزه در دو نوع نیشابوری و دامغانی مو جود میباشد که مدل نیشابوری آن خوبتر میباشد . از خاصیت فیروزه آن است که دیدن آن برای فروغ و روشنایی چشم مفید است .

حضرت امام صادق(ع) می فرماید بینوا نمی شود دستی که انگشتر فیروزه در آن باشد و نیز فرستاده آفریدگار می فرماید معبود دستی که در آن انگشتر فیروزه باشد را محروم بر نمی گرداند .

الف) سبب ساز بی نیازی و دوری فقر می گردد .

ب) جهت ایجاد فرزند مؤثر می‌باشد .

ج) در استجابت دعا مؤثر است .

د) استدلال فتح و پیروزی می‌باشد .

هـ) دور گرداننده دردها از دیدگان می باشد .

و) موجب گشایش سینه می گردد .

ز) قوت دل را زیاد می نماید .

ح) سبب برآورده شدن حاجات می شود .

یکی از خادمان امام هادی (علیه السلام) از آن حضرت جهت زیارت علی بن موسی الرضا اذن سفر به کشور طوس گرفت . حضرت به وی فرمودند: انگشتری با نگین عقیق زرد رنگ به یار داشته باش که بر روی آن حک شده باشد «ماشاءالله لاقوه الا بالله استغفرالله» و بر آن سوی نگین «محمد و علی» حک کن .

خادم می گوید: از نزد امام بیرون شدم و انگشتری را طبق دستور امام تنظیم کردم و مجدداً برای خداحافظی به حضور امام رفتم . فرمودند: انگشتری دیگر با نگین فیروزه باید همراهت نمایی که در میان طوس و نیشابور شیری با تو روبه رو می شود و قافله را از رویه رفتن باز می دارد، به سوی آن شیر رفته و انگشتر را نشانش می دهی، به او بگو مولای من می گوید از خط مش کنار برو . آن گاه بیش تر کرد، بایستی نقش روی انگشتر الملک لله و سمت دیگر آن «الملک لله الواحد القهار» باشد که انگشتر حضرت علی (علیه السلام) این نقش را داشته میباشد . که آن سپری در برابر درندگان و دلیل برد در جنگهاست .


یاقوت انگشتر عقیق مردانه

سنگ یاقوت افضل انگشتر های دیگر است و قرآن کریم و مهربان در سوره الرحمن بدان اشاره کرده است .

الف) باعث از در میان رفتن فقر می شود .

ب) دارنده آن نجابت و بزرگی می یابد .

ج) بلاتکلیفی را زایل می کند .

رسول

معبود (صلی الله درمقابل و آله) خطاب به امام حسین (علیه السلام) فرمودند: فرزندم، انگشتر یاقوت و عقیق به دست کن که فرخنده و خوش یمن میباشد و هرگاه کسی به آن ها نگاه کند فروغ و روشنایی صورتش فراوان می شود و یک رکعت نماز با آن دو، برابر با هفتاد رکعت نماز بدون آنهاست . . .

یاقوت نماد شرافت خداپرست است و خوب تر می باشد بر آن ذکر (لااله الا الله الملک الحق المبین) حک شود . کسی که آن را بدست کند در دیده مردم باشکوه و جلا و هیبت جلوه می نماید و از این جهت به کسانی که دارنده مقام و موقعیت اجتماعی، سیاسی و . . . میباشند توصیه می گردد که در موقع کمپانی در جلسات دارای اهمیت مخصوصا مواردی که نیاز به ارائه شخصیت با شکوه در نزد مخاطب دارد از این انگشتر به کار گیری نماید . یاقوت انواع مختلفی دارااست از پاراگراف سرخ و کبود و زرد و سپید که شایسته ترین آن سرخ بهرمانی میباشد .

زمرد

معدن زمرد در کشورهای سودان، مغرب و مصر میباشد اما معروفیت آن در مرز و بوم هند بیشتر از کشورهای دیگر هست . شایسته ترین انواع زمرد زبرجد می باشد در شرایطی‌که چه برخی معتقدند زبرجد جوهری دیگر است خوبتر از زمرد و حال جان دار نیست . سپس از الماس، ارزنده ترین سنگ قیمتی زمرد هست و از خاصیت بیشتر آن این هست که درصورتی که کسی آن را بدست کند سحر در او اثر نمی نماید و فقیر نمی شود و از این جهت برای بطلان سحر و جادو یک عدد از وسائل آن شمرده می شود هم زمرد چشم جراحت و سحر و جادو را باطل و دفع می کند و سبب ساز نشاط آدم می باشد .

نگین

زمرد الف) باعث سادگی کارهاست .

ب) زایل کننده فقر میباشد .

ج) فقر را به توانگری مبدل می نماید .

از

امام رضا (علیه السلام) در رابطه نگینی که از سنگ زمرد ساخته می شود، پرسیدند؟ امام فرمود: اشکالی ندارد البته به هنگام پاکی تصاحب کردن (استنجار) آن را از دست درآورند .

شرف

شمس این انگشتر یکی از معروفترین انگشترهاست که با داشتن طالبان زیاد، در روز و ساعت اختصاصی یعنی 19 فروددین ماه هر ساله تهیه می گردد به این نحو که در آن روز و ساعت معلوم طلسم ذی‌ربط با آداب و تشریفات خاصی که بخش اعظمی مدعا آن می باشند ولی هیچگونه رعایتی نمی نمایند بر روی نگین زردرنگ رنگ عموما و بعضا برگه های زرد مثل کاغذ، ورقه برنجی، طلا و غیره حک می گردد . اقوام مختلف بر تاثیر آن در موردها وسعت رزق و کالا و کسب و محبت و عقدالسان و رفع سردرد تاکید دارد .

این طلسم که در ظواهر از ستاره و چند الف مد دار و نردبانی شکل و . . . تشکیل گردیده دارای چنان اهمیتی هست که خاصیت آن بر اهل حرفه و خواص پوشیده نمی باشد چراکه این علائم در واقع اسم اعظم خدا کارکشته حکیم می‌باشد . کثرت طالبین این انگشتر بدلیل آنست که تمامی و همه در پی کشف رموزی از اسم اعظم باری والا هستند و بر این مبنا انگشتر شرف شمس شهرتی عالمگیر پیدا کرده است، پس به طالبین آن سفارش می گردد به هر قولی در این خصوص اعتماد نکند .

حک این طلسم رموزات خاصی دارد که بخش اعظمی از مدعیان از آن بی اطلاع می باشند . امروزه اشخاصی که استعمال از این انگشتر را موجب پیروزی در امورات زندگی خصوصا رونق کسب و فعالیت خویش می دانند و اشخاصی که به کارگیری از آن را در معالجه بیماری های صرع و سردردهای میگرنی شدید مفید در مقام می دانند از آن استعمال می نمایند .

حدید

حدید صینی یا آهن چینی رنگی نسبتاً مشکی و یا این که قهوه ای تیره نزدیک به مشکی دارد و ذکر مخصوص بر روی و پشت بدور نگین باعث اقتدار و قوت این انگشتر است از این رو برای مسئولین مملکتی ونیز اشخاصی که گرفتاریهای مضاعف شدیدی دارا هستند به کارگیری از آن تنها در ایام دغدغه تا رفع آن سفارش می گردد .

در مناقب آمده هست که یک عدد از انگشترهای حضرت علی (ع) انگشتر حدید چینی بوده که برای قوتش دست می کرده است .

حدیدچینی هنگام رویایی با اهل شر، آن ها را خاموش و هم دشمنی های جن و انس را از دربین می برد .

آنچه در رابطه با این انگشتر دانستنش واجب می باشد آنست که این انگشتر را به نا اهل و غیر مسلمان توصیه نکنید .

نگین

حدید چینی: الف ) جهت نیرومندی نیک می‌باشد .

ب ) منجر دوری اجانین و شیاطین می شود .

ج ) از شر هر موجودی در امان می دارااست .

د ) اثر دیده بد را از دربین می برد .

ه- ) منجر آسانی اوضاع و احوال حمل می شود .

ولی این انگشتر به هیچ وجه به زنان آبستن پیشنهاد نمی شود زیرا برای جنین خطر دارد .

ژ ) برای اجابت حاجات دشوار نیک می باشد .

ز ) منجر ایمنی از ترس می شود .

ح ) یار داشتن آن به هنگام نماز مکروه می‌باشد .

لاجورد

معدن لاجورد در بدخشان در کوهی مشهور به کوه لاجورد هست و آن دارای اشکال مختلف نسبتاً شبیه می‌باشد . در نوعی از آن نقطه های رنگ زرد می بضاعت و توان رویت کرد که اما هرچه صافتر وخوشرنگتر باشد خوبتر هست . این سنگ در اسهال و صفرا و برای اصحاب مالیخولیا و افرادی که دارای بی خوابی می باشند مفید می باشد . همچنین معروف می‌باشد که استفاده آن بر پلک چشم موجب رشد گیسو مژه دیده میباشد .

یشم

یشم یا این که یشب سنگی می باشد معدنی می‌باشد که هر کس آن را در نگین انگشتر با خود داشته باشد در دیده مردمان شیرین و باوقار جلوه می کند این انگشتر به رنگهای متفاوت اینجانب پاراگراف سفید، سبز مغز پسته ای و سبز تیره در بازار جانور می باشد . در دیر باز از آن کاسه ها و ظروف دیگر می ساختند . انگشتر یشم در جهت تقویت معده خواص فیزیکی داراست . این سنگ بازدارنده از اصابت صاعقه است . یاور داشتن یشم بصورت نگین انگشتر، موفقیت فرد میباشد از این رو به کارگیری ورزشکاران،خوانندگان، هنرمندان از این انگشتر توصیه می شود .

ولی

به شما عزیزان اطمینان بدون نقص می دهیم که از هر هزار عدد سنگ یشم جانور در بازار، ممکن می باشد یک عدد هم حقیقی و واقعی و اصیل یافت نشود! در

نجف اشرف درَ نجف از گزاره سنگ های ارزنده ایست که نگاه کردن به آن مساوی زیارت حضرت امیر(ع) میباشد و به سبب مراقبت و به کار گیری از آن، حیله و مکر ابلیس مطرود می گردد .

حضرت امام صادق(ع) می فرماید: دوست دارم برای هر مومن که پنج انگشتر در دست نماید و شمرد یک عدد از آن ها را در نجف اشرف و کسی که آن را در دست کند خدا می نویسد به هر نگاهی برای او ثواب زیارتی و پاداش آن، پاداش پیغمبران و صالحین خواهد بود .


حرز

حرز بمعنی امان و پناه است .

این انگشترهای نقره حاوی حرزهای ائمه معصومین و بصورت حرزهای امام جواد(ع) و حرز پنج تن و حرز چهارده معصوم مو جود است . به این چهره که دعاهای حرز منحصر به فرد بر روی پوست آهو متن شده و باطن آن قرار داده می شود .

ولی امروزه به عارضه ها مختلف منجمله کسب سود عمده و یا عدم قابلیت و امکان کار قراردادن پوست آهو در این انگشتر عموما حرز روی کاغذ متن شده باطن آن قرار داده می شود، اکنون این‌که آیا به هیچ وجه این حرزها قابل رویت وخواندن میباشند یا خیر؟! انگشتر

در دست راست یا این که چپ از امام کاظم(ع) سؤال شد آیا انگشتر را می بایست در دست راست کرد؟ فرمودند: هرطور که می خواهی، دست راست باشد یا چپ .

نبی خدا فرمود: یا این که علی! انگشتر در دست راست کن که این کار فضیلتی می‌باشد از سوی خدای -عزوجل- برای آفریدگان مقربش .

ابوالعلاء از امام صادق(ع) در رابطه انگشتر به دست راست کردن سؤال کرد و گفت: اینجانب چشم ام بنی هاشم انگشترهای خویش را در دست راست می نهند .

حضرت فرمود: پدرم امام محمدباقر(ع) در دست چپ انگشتر می گذاشت و وی (پدرم) افضل بنی هاشم و دانا ترین آن ها بود .

امام حسن عسکری(ع) در سال دویست و شصت قمری خطاب به شیعه‌ها فرمودند: تاکنون فرمان ما این بود که انگشترتان را به دست راست بگذارید، این در حالی بود که ما (اهل بیت) در در بین شما حاضر بودیم البته هم اکنون دستور می کنیم انگشتری را به دست چپ نمایید به جهت آنکه ما از بین شما غائب می شویم تا هنگامی که پروردگار امر ما و دستور شما را ظاهر کند همانا این شایسته ترین ادله برای شما در ولایت ما اهل بیت میباشد . همان لحظه شیعیان در حضور امام انگشترهای خویش را از دست بیرون کرده و در دست چپ شان قرار دادند و حضرت به آن‌ها فرمودند: این موضوع را برای شیعه ها ما نقل فرمائید .

نبی اکرم می فرماید: امتم را از دست کردن انگشتر در انگشت سبابه و وسط نهی می کنم و در روایتی دیگر این عمل (انگشتر در انگشت سبابه و وسط نمودن) را از افعال قبیله لوط دانسته اند .